8 دلیلی که باعث می شه وزن کم نکنید

۱۳۹۹/۰۳/۰۵
گزارش اشکال!

این
تست
شکستن
خط
است

غذاهای سالمی انتخاب می کنین، ورزش میکنین، و حتی عادت شیرینی خوردن شبانه تون رو هم قطع کردین، ولی عدد روی ترازو تغییر نمیکنه که نمیکنه.  جملات آشناییه درسته؟ این قسمت از رژیم گرفتن میتونه خیلی رو مخ باشه! اینجا یه سری علت هایی که ممکنه باعث بشه وزن کم نکنین رو براتون توضیح میدیم.

 

   1- توجه نکردن به کالری ها

   حتی خوراکی های سالم هم کالری دارن. انتخاب غذاهای سالم و مغذی، کار هوشمندانهای است، ولی مفید بودن این غذاها برای شما، به این معنی نیست که هرچقدر که دلتون بخواد، می تونین اون خوراکی رو مصرف کنین و همچنان وزن کم کنین. یه شام، که شامل سالاد، سینه مرغ و نون سبوس داره، یه شام سالمه، اما کالری اونها رو نادیده نگیرید. 1 عدد سینه مرغ به همراه 4 کف دست نون سبوس دار، حدودا 500 کالری داره؛ و سالاد کاهو و گوجه فرنگی به همراه یه قاشق غذاخوری روغن زیتون و سرکه، میتونه کل این مقدار رو به 600 کالری برسونه.

   کاهش وزن، در اصل یه بازی با اعداده : کالری دریافتی شما، در برابر کالری ای که از دست میدین. پس، غذاهای سالم رو انتخاب کنین، اما کالری های اون غذاها رو بشمارین، و مراقب خوراکی های گول زننده ای که ممکنه مفید به نظر بیان باشین. وقتی که کالری غذاهاتون رو می شمارین، حواستون به کالری هدف برای کاهش وزنتون هم باشه، و سعی کنین به اون کالری هدف دست پیدا کنین.

 

   2- پاداش دادن به خود، در ازای ورزش:

  ممکنه خودتون رو برای ورزش کردن قبل از ناهار تشویق کنین؛ اما نباید این رو به عنوان یه راه برای آزادانه غذا خوردن در نظر بگیرین. ممکنه به آسونی مقدار کالری ای که در یه فعالیت می سوزونین رو اشتباه محاسبه کنین. حتی ممکنه مربی ورزش تون بهتون این اطمینانو بده که برای هر ساعت دوچرخه زدن، 500 کالری می سوزونین، اما افراد مختلف، با هم متفاوتن. ممکنه شما فقط 300 کالری بسوزونین.

  برای  دریافت بهترین اطلاعات راجع به سوزوندن کالری تون، می تونید از ساعت های هوشمند که قابلیت کالری شماری رو دارن استفاده کنین. حواستون باشه، اگر برای مقدار کالری سوزونده شده تون، به خودتون خوراکیای جایزه میدین که دقیقا به همون اندازه کالری به بدنتون وارد میکنه، انگار که هیچ کاری نکردین و کالری ای نسوزوندین.

 

   3- در نظر نگرفتن چاشنی ها و دیگر غذاهای اضافه

فقط یک قاشق غذاخوری از سس کچاپ روی سیب زمینی سرخ کرده یا همبرگر، حدود 20 کالری به غذای شما اضافه میکنه( که معمولا شما بیشتر از 1 قاشق غذا خوری سس استفاده میکنین). هر یک قاشق غذاخوری از شکر که شما به چای تون اضافه میکنین، حدود 60 کالری داره.  1 قاشق غذا خوری مایونز، حدود 90 کالری و 10 گرم چربی به ساندویچ شما اضافه میکنه. حتی اگر خیلی مراقب انتخاباتون باشین هم، به راحتی ممکنه چاشنی های اضافه شده رو یادتون بره.

  این موارد، شاید خیلی به نظر نیان، اما قطعا شمرده میشن و کالری غذا رو بالا میبرن. پس حواستون به همه چیز باشه، چون اگه غفلت کنین، ممکنه تو کاهش وزن تون موفق نشین!

 

   4- بیرون غذا خوردن

مشکل اینجاست: شما هیچ وقت به طور دقیق نمیدونین بشقاب غذاتون دقیقا چقدر کالری داره! حتی اگر رستوران، اطلاعات تغذیه ای هر بشقاب رو بده، اما این اطلاعات فقط یه تخمین هستن که بر اساس دستور غذایی افراد مسئول، به شما منتقل میشن. شما واقعا فکر میکنین که هرکدوم از اعضای آشپزخونه ی رستوران، همیشه در حال وزن کردن و اندازه گرفتن هر جزء از غذا هستن؟

  البته، مشکلی با بیرون غذا خوردن نیست، مخصوصا زمانی که شما حواستون جمع باشه و هوشمندانه انتخاب کنین. اما اگر بدونین که با بیرون غذا خوردن، ممکنه وزنتون تغییری نکنه، احتمالا ترجیح بدین که دیگه بیرون غذا نخورین!

 

   5- خوردن غذاهایی که به طور اغراق آمیزی خوب به نظر میان:

  آیا معمولا در حال خوردن اسنک هایی هستین که به تازگی پیداشون کردین؟ مخصوصا اون اسنک هایی که به طور اغراق آمیز و غیر قابل باوری خوب جلوه داده میشن؟ چه اون غذا یه کیک 80 کالری باشه، چه یه بسته چیپس که ادعا میکنه فقط 150 کالری داره؛ اما ممکنه ادعاها درباره ی اون اسنک ها کاملا درست نباشه. برچسب های غذایی، همیشه دقیق نیستن، مخصوصا زمانی که این محصولات، از غرفه های کوچک محلی تهیه شده باشن. اگه چیزی به طرز غیرقابل باوری، خوب به نظر میاد، پس بهتره باورش نکنین!

 

   6- اندازه ی نادرست وعده ها

  مطمئنا قبلا هم اینو شنیدین ولی بهتره دوباره تکرارش کنیم: به سایز وعده هاتون دقت کنین! درسته، شاید نوشته ی روی بسته ی غذا عدد 110 کالری رو به شما بگه، اما باید اندازه ی هر وعده تون رو چک کنین و دقت کنین که هربار، چقدر از اون غذا رو میخورین؟

  یه تله ی دیگه که ممکنه توش بیفتین، اینه که بعضی از بسته های غذایی به نظر یک نفره میان، اما در اصل به اندازه 2 یا 3 نفر در هر وعده کالری دارن. پس بهتره که یاد بگیرین که به چه چیزهایی روی برچسب های غذایی دقت کنین و اونو چجوری بخونین.

 

   7-ممکنه فریب بخورین و فکر کنین بعضی از غذاها بدون کالری هستن

  هیچ وقت از غذاهایی که برچسب "بدون کالری" دارن به مقدار زیاد و نامحدود استفاده نکنین. چون کارخونه های مواد غذایی، برای غذاهایی که کمتر از 5 کالری در هر وعده دارن، برچسب بدون کالری رو میزنن! پس حواستون به سس های سالاد و بسته های شیرین کننده باشه!

 

   8- نوشیدنی های پر کالری!

  یه لیوان 240 سی سی از آب پرتقال، یا نوشابه های گازدار؟ این مقدار کم آب پرتقال، میتونه 120 کالری داشته باشه، یا 1 بطری نوشابه مشکی میتونه 110 کالری داشته باشه. در صورتی که غذاهایی با کالری برابر با اونا، میتونه حتی سیرکنندگی بیشتری داشته باشه. پس بهتره که مراقب نوشیدنی هایی که می خورین باشین!

۰
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹

 

۱۲