آیا مصرف قرص چربی سوز ونوستات باعث لاغری سریع می‌شود؟

۱۳۹۹/۰۹/۰۸
گزارش اشکال!

برای رسیدن به وزنی ایده‌ال، باید علاوه بر رژیم غذایی مناسب و غنی از مواد مغذی و ویتامین‌ها، تحت نظر یک مربی ورزش کنیم. ورزش در کنار یک رژیم غذایی صحیح، باعث ثبات وزن شده و عضلات بدن را قوی و ورزیده می‌کند. اما برخی از افراد با وجود این شرایط نیز نمی‌توانند به راحتی وزن کم کنند و در نتیجه با مشورت پزشک متخصص شروع به مصرف داروهای لاغری می‌کنند. قرص‌های لاغری زیادی در داروخانه‌ها موجود هستند که برخی از آن‌ها را می‌توانید بدون تجویز پزشک نیز تهیه کنید. ما در این مقاله به معرفی قرص چربی سوز ونوستات می‌پردازیم که مورد تأیید وزارت بهداشت و درمان است.

نحوه عملکرد قرص‌های چربی‌سوز

نحوه عملکرد قرص‌های چربی‌سوز

قرص‌های چربی‌سوز دارای عوامل مهارکننده چربی هستند و به این ترتیب مانع از ورود چربی‌ها به چرخه سوخت و ساز بدن می‌شوند. اغلب قرص‌های چربی‌سوز حاوی کافئین و افدرین هستند. این دو ماده باعث افزایش میزان مصرف کالری توسط مصرف‌کننده می‌شود. علت این امر تأثیر افدرین بر باز شدن ریه‌ها و در نتیجه افزایش اکسیژن‌رسانی به سلول‌ها است که به سوختن کالری بیشتر یا مصرف انرژی بیشتر کمک خواهد کرد. از طرفی کافئین نیز به همراه اندروفین منجر به افزایش تولید گرما در بدن شده که این افزایش گرما نیز باعث سوزاندن مقدار بیشتری کالری می‌شود. بنابراین قرص‌های چربی‌سوز با افزایش میزان مصرف یا سوزاندن کالری، به کاهش وزن فرد کمک می‌کنند.

افزایش کالری‌سوزی با قرص ونوستات، به دلیل اثر افدرین بر باز شدن ریه‌ها و اکسیژن‌رسانی بیشتر به سلول‌هاست که به مصرف انرژی بیشتر توسط بدن منجر می‌شود.

قرص چربی سوز ونوستات و نحوه عملکرد آن برای لاغری

قرص ونوستات در 2 دوز 20 میلی‌گرم و 120 میلی‌گرم در داروخانه‌ها موجود است. قرص ونوستات با دوز 60 میلی‌گرم را می‌توانید بدون تجویز پزشک نیز از داروخانه خریداری کنید اما دوز 120 میلی‌گرمی این قرص تنها با دستور پزشک قابل مصرف است.

قرص ونوستات به عنوان یکی از بهترین قرص‌های چربی‌ سوز شناخته شده و مورد تأیید وزارت بهداشت است. کاهش وزن با استفاده از ونوستات در مقایسه با سایر قرص‌ها بیشتر بوده و در زمان کوتاهتری به وزن ایده‌ال خواهید رسید. البته کاهش وزنی که با مصرف این قرص حاصل می‌شود اندکی کمتر از رژیم‌های لاغری کم-کربوهیدرات است. 

قرص ونوستات در هر بار مصرف با مهار جذب حداقل 30% از چربی‌های غذا، باعث دفع این چربی‌های هضم نشده می‌شود. به عبارت علمی ونوستات یا ارلیستات نوعی مهارکننده برگشت‌پذیر آنزیم‌های لیپاز است که از طریق تشکیل پیوند با این آنزیم، آن را غیر فعال و مهار می‌کند. با مهار آنزیم لیپاز، از هیدرولیز چربی تری‌گلیسیرید و تبدیل آن به اسید چرب مونوگلیسیرید قابل جذب، جلوگیری می‌شود. مهمترین وظیفه آنزیم لیپاز شکستن پیوند چربی‌ها و در نتیجه کمک به جذب آن‌ها توسط بدن است، پس مهار این آنزیم توسط قرص ونوستات، مانع انباشتن چربی در بدن و رگ‌های خونی خواهد شد.

قرص ونوستات در هر وعده غذایی، 30% از چربی‌های غذا را مهار کرده و مانع جذب آن‌ها توسط بدن می‌شود.

تغییرات بدن پس از مصرف قرص ونوستات

تغییرات بدن پس از مصرف قرص ونوستات

تری‌گلیسیرید در بدن جذب نمی‌شود و در نتیجه باید به منوگلیسیرید تبدیل شود. نقش آنزیم لیپاز در بدن، تجزیه تری‌گلیسیرید و تبدیل آن به منوگلیسیرید است که در نتیجه این امر اسید چرب تولید شده و جذب بدن می‌شود. ونوستات به عنوان بهترین قرص لاغری مورد تأیید وزارت بهداشت، با غیرفعال کردن آنزیم لیپاز مانع تجزیه تری‌گلیسیرید شده و باعث دفع آن از دستگاه گوارش خواهد شد. وقتی چربی غذا از بدن دفع شود، پس جذب چربی کاهش یافته و در نتیجه وزن فرد نیز کاهش پیدا خواهد کرد. البته دفع زیاد چربی از بدن بدون عوارض نیست و به همین دلیل نیز باید برای تعیین دوز مصرف متناسب با توده بدنی (BMI) خود، با پزشک متخصص مشورت کنید. 

آنزیم لیپاز عامل اصلی تجزیه تری‌گلیسیرید و تبدیل آن به منوگلیسیرید است. ونوستات با غیرفعال کردن این آنزیم مانع از تجزیه تری‌گلیسیرید شده و به دفع آن از بدن کمک می‌کند.

اطلاعات پزشکی مهم قبل از مصرف ونوستات

قبل از مصرف قرص لاغری ونوستات باید یک سری اطلاعات را از شرایط و سابقه پزشکی قبلی و فعلی خود در اختیار پزشک قرار دهید تا در مورد دوز مناسب و نحوه مصرف این قرص، بهترین تجویز را داشته باشد. از جمله این شرایط و سوابق می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سابقه آلرژی به هر نوع ماده غذایی سابقه آلرژی به هر نوع دارویی
 • ابتلا به بیماری‌های کیسه صفرا یا
 • سندروم سوء جذب
 • بارداری
 • دوران شیردهی
 • لیستی از داروهای درمانی و مکمل تجویزی و غیرتجویزی مصرفی
 • ابتلا به بیماری‌های خاص

بهترین زمان مصرف قرص ونوستات

قرص ونوستات در 2 دوز، 60 و 120 میلی‌گرم عرضه می‌شود و میزان مصرف آن به تجویز پزشک بستگی دارد. اما بهترین زمان مصرف قرص ونوستات بعد از هر وعده‌ غذای اصلی است. بنابراین اگر وعده‌های شما چرب نبود یا یک وعده غذایی را میل نکردید، نیازی به خوردن این قرص نیست. لازم به ذکر است که مصرف مکرر قرص ونوستات ممکن است آسیب‌های جدی برای برخی افراد به همراه داشته باشد که در بخش دیگری به آن‌ها خواهیم پرداخت.

موارد منع مصرف قرص چربی سوز ونوستات

قرص‌های لاغری نیز مانند سایر داروها برای برخی از افراد با شرایط و بیماری‌های خاص شامل موارد زیر منع مصرف دارد:

 • زنان باردار
 • زنان شیرده
 • کودکان
 • افراد مبتلا به دیابت
 • افراد مبتلا به بیماری‌های روده و دستگاه گوارش
 • افراد با سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان روده 
 • افراد با فشارخون و کلسترول بالا
 • افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی
 • افراد مبتلا به کبد چرب یا نارسایی کبد

مهمترین موارد منع مصرف قرص چربی‌سوز ونوستات، افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن، بیماری قلبی و زنان باردار است.

عوارض مصرف خودسرانه قرص چربی سوز ونوستات

 عوارض مصرف خودسرانه قرص چربی سوز ونوستات

مصرف خودسرانه و بدون تجویز هر دارویی، عوارضی را برای مصرف‌کننده آن به همراه خواهد داشت. در مورد قرص چربی سوز ونوستات نیز مصرف کوتاه‌مدت و تحت نظارت پزشک متخصص عوارضی را در بر نخواهد داشت. اما در طولانی مدت و دوز نامناسب، باعث اختلال در جذب ویتامین‌های محلول در چربی مانند ویتامین‌های E، D، A و K می‌شود. از دیگر عوارض مصرف خودسرانه قرص ونوستات می‌توان به کاهش میزان چربی مفید بدن و در نتیجه افزایش خطر ابتلا به مشکلات قلبی و اختلال در متابولیسم اشاره کرد.

در صورت بروز هر کدام از نشانه‌ها و علائم زیر سریعاً به پزشک مراجعه کنید:

 •  علائم حساسیت پوستی مانند کهیر، تورم، خارش و تاول
 •  احساس فشردگی قفسه سینه یا گلو
 •  تورم در صورت، زبان، گلو و دهان
 •  احساس درد در ناحیه شکمی
 •  علائم بیماری کبدی مانند تیرگی ادرار، عدم احساس گرسنگی، تهوع، زردی پوست و چشم، روشن بودن رنگ مدفوع و احساس خستگی
 •  احساس درد در زمان تخلیه مثانه
 •  علائم بیماری کلیوی مانند تغییر در مقدار ادرار یا وجود خون در آن

مصرف بدون تجویز پزشک  یا استفاده از دوز نامناسب قرص ونوستات، در فرآیند جذب ویتامین‌های محلول در چربی توسط بدن، اختلال ایجاد کرده و باعث بروز علائم کمبود ویتامین خواهد شد.

روش‌های اصولی بسیاری برای کاهش وزن از جمله انواع رژیم‌های غذایی و رشته‌های ورزشی مختلف وجود دارند که تأثیری درازمدت بر سلامت و حفظ وزن ایده‌ال دارند. اما اگر در این مسیر مایل به استفاده از داروهای لاغری مانند قرص چربی سوز ونوستات هستید پیشنهاد می‌کنیم قبل از مصرف با پزشک متخصص مشورت کنید. آیا شما تاکنون از قرص‌های لاغری یا چربی‌سوز استفاده کرده‌اید؟

 
۱۲