10 واقعیت درباره ورزش و مزایای تناسب اندام که نمی‌دانستید!

۱۳۹۹/۰۶/۲۱
گزارش اشکال!
آیا می خواهید در محل کارتان خلاق‌تر و سرحال‌تر باشید؟ در خانه کمتر احساس خستگی کنید؟ زمان‌های شادتری را در کنار همسر و فرزندانتان تجربه کنید؟ لذت بردن از یک کیک شکلاتی بدون احساس گناه چطور؟ اگر به همه این سؤالات پاسخ بله داده‌اید (چه کسی می‌تواند نه بگوید؟!) تنها راه رسیدن به این خواسته‌ها، تمرینات فیزیکی و تناسب اندام است. فعال بودن از نظر جسمی و تناسب اندام مزایایی بسیار فراتر از بدیهیات را به همراه دارد. اگر همیشه به دنبال انگیزه برای شروع یک برنامه ورزشی بوده‌اید، در این مطلب 10 واقعیت درباره مزایای تناسب اندام بیان شده است که می‌تواند به شما کمک کند تا از کاناپه راحتی خود دل بکنید.
ورزش و تناسب اندام باعث افزایش قدرت مغزی می‌شود
ورزش و تناسب اندام نه تنها وضعیت جسمانی شما را بهبود می‌بخشد، بلکه به عملکرد ذهنی شما نیز کمک می‌کند. فعالیت‌های بدنی باعث افزایش سطح انرژی و افزایش سروتونین در مغز می‌شود، که کارایی ذهنی را چند برابر می‌کند. طبق نتایج تحقیقات کسانی که فعال هستند و ورزش می‌کنند، در زندگی روزمره بسیار کارآمدتر هستند.
ورزش استرس را از بین می‌برد
ورزش کردن با سختی و فشار همراه است اما اگر به صورت مداوم ورزش کنید در بخش‌های دیگر زندگی، استرس کمتری را تجربه خواهید کرد. وقتی استرس کمتری داشته باشید، کمتر تحریک پذیر می‌شوید و این می‌تواند باعث بهبود روابط شما با شریک زندگی، فرزندان و همکارانتان شود.
ورزش باعث افزایش سطح انرژی می‌شود
شاید تعجب کنید اما فقط 30 دقیقه تمرین صبحگاهی، کل روز شما را تغییر می‌دهد. هنگامی که در طول تمرینات ورزشی، اندورفین در خون شما جریان پیدا می‌کند، شما در ادامه روز سرشار از انرژی خواهید بود. همچنین هنگامی که قدرت و استقامت خود را بالا می‌برید، انجام کارهای روزمره مانند جابه‌جایی وسایل و بالا رفتن از پله آسانتر می‌شود. 
اگر در اولین روزهای انجام ورزش احساس خستگی بیشتری داشته باشید، مدت زیادی طول نخواهد کشید که این خستگی، قابل تحمل و حتی دلنشین می‎شود. خستگی جسمی که پس از تمرین احساس می‌کنید با خستگی روزمره یکسان نیست. علاوه بر این هنگامی که بدن شما با ورزش سازگار می‌شود، انرژی شما بیش از هر زمان دیگری خواهد بود.
اختصاص زمان برای تمرینات تناسب اندام کار سختی نیست
برای اینکه زمانی را به تمرینات تناسب اندام اختصاص دهید باید از وقت خود بهترین استفاده را ببرید. به زدن دو نشان با یک تیر فکر کنید. بچه‌های خود را به پارک ببرید یا با هم دوچرخه سواری کنید و در حالی که از اوقات خانوادگی لذت می‌برید، فعالیت بدنی هم انجام دهید. 
همچنین این فکر را فراموش کنید که باید یک ساعت یا بیشتر را به انجام تمرینات ورزشی اختصاص دهید. درعوض، می توانید فعالیت‌های بدنی کوتاهی در طول روز داشته باشید. برای کاهش وزن، باید حداقل 60 دقیقه در روز ورزش کنید. اما روزانه نیم ساعت فعالیت فیزیکی تنها چیزی است که شما برای بهره‌مندی از سلامتی و مزایای تناسب اندام نیاز دارید.
تناسب اندام و ورزش روابط شما را بهبود می‌بخشد
ورزش با یک شریک (کاری، خانوادگی، دوستی) رابطه شما را در هر سطحی که باشد دگرگون می‌کند. بنابراین برنامه‌ریزی کنید که هر شب بعد از شام با همسرتان پیاده‌روی کنید. حتی در کلاس ایروبیک یا تنیس، خواهر یا دوست خود را ملاقات کنید. همچنین افرادی که یک همراه ورزشی دارند، بیشتر از کسانی که به تنهایی ورزش می‌کنند به برنامه‌های خود متعهد باقی مانده و به اهدافشان می‌رسند.
 
تناسب اندام از ابتلا به انواع بیماری‌ها جلوگیری می‌کند
از دیگر مزایای تناسب اندام کاهش خطر ابتلا به بیماری‌هایی نظیر بیماری قلبی، سکته مغزی، فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت نوع 2، آرتروز، پوکی استخوان و تحلیل عضلات است.
از آنجا که ورزش عضلات و مفاصل را تقویت می‌کند، بنابراین احتمال بروز برخی از دردها و مشکلاتی که بیشتر بزرگسالان با آن دست به گریبان می‎شوند را کاهش می‌دهد. ورزش حتی عملکرد ایمنی بدن را تقویت می‌کند، بنابراین زمان کمتری با سرماخوردگی یا آنفولانزا درگیر خواهید بود.
تناسب اندام، کارکرد قلب شما را بهبود می‌بخشد
تناسب اندام نه تنها به مبارزه با بیماری کمک می‌کند، بلکه قلب این مهم‌ترین عضله بدن را نیز تقویت می‌کند. قلب سالم‎تر و قوی‌تر باعث می‌شود در هنگام ورزش و حتی انجام فعالیت‌های روزمره زندگی، احساس بهتری داشته باشید.
از مزایای تناسب اندام بهبود گردش خون است. افزایش جریان خون باعث افزایش سطح اکسیژن در بدن شما می‌شود. این فرآیند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی مانند کلسترول بالا، بیماری عروق کرونر و حمله قلبی را کاهش می‌دهد. ورزش منظم همچنین می‌تواند فشار خون و تری گلیسیرید را کاهش دهد.
ورزش به شما اجازه می‌دهد که از خوراکی‌ها لذت ببرید
عضله در هنگام استراحت، کالری بیشتری نسبت به چربی می‌سوزاند. بنابراین هرچه عضله بیشتری داشته باشید، میزان متابولیسم در حالت استراحت بیشتر است. با تناسب اندام در حالی که ورزش می‌کنید کالری بیشتری می‌سوزانید. این مسئله به شما اجازه می‎دهد که بدون احساس عذاب وجدان، برخی خوراکی‌ها را بیشتر بخورید و لذت ببرید. 
ورزش باعث افزایش عملکرد می‌شود
ورزش مداوم باعث تقویت عضلات، افزایش انعطاف پذیری و بهبود عملکرد کلی شما می شود. عضلات شما بسیار کارآمدتر کار خواهند کرد و احساس استقامت بیشتری پیدا خواهید کرد.
کاهش وزن و تناسب اندام مهمترین هدف نیست
کاهش وزن دلیل اصلی ورزش و انجام فعالیت‌های بدنی در بسیاری از افراد است. اما مطمئناً تنها مزیت یک برنامه ورزشی، تناسب اندام نیست. بنابراین هنگام شروع یک برنامه تناسب اندام، کاهش وزن را تنها هدف خود قرار ندهید. سعی کنید احساس بهتر، انرژی بیشتر و استرس کمتری داشته باشید. به فواید کوچک و بزرگ دیگری که ورزش برای شما به همراه دارد توجه کنید و همه فکر و ذکرتان فقط یک عدد روی ترازو نباشد. ورزش باید بخشی از زندگی فرد با هدف کاهش وزن و تقویت سلامتی باشد.
 
همه ما قبلا بارها مزایای تناسب اندام و انجام فعالیت‌های بدنی را شنیده‌ایم. اینکه ورزش منظم برای بدن مفید است و می‌تواند به کاهش وزن و تناسب اندام کمک کند. اما اگر مانند بسیاری از افراد شغل کم تحرکی دارید و هنوز عادت‌های ورزشی خود را تغییر نداده‌اید برای شروع هرگز دیر نیست. شما می‌توانید به آرامی شروع کنید و راه هایی پیدا کنید که فعالیت بدنی بیشتری در زندگی شما جای گیرد. باید سعی کنید با در نظر گرفتن سن حداقل میزان فعالیت بدنی توصیه شده را داشته باشید. حال اگر به تناسب اندام برسید؛ احساس بهتری خواهید داشت، از بسیاری از بیماری‌ها پیشگیری می‌کنید و حتی ممکن است بیشتر عمر کنید. به نظر شما ورزش و تناسب اندام چه مزایای دیگری دارد؟
6
۱۲