آیا نوشیدن قهوه قبل از ورزش مضر است ؟

۱۳۹۹/۰۳/۱۶
گزارش اشکال!
نوشیدن قهوه قبل از ورزش برای بزرگسالان و ورزشکاران فعالی که تصمیم دارند با استفاده از محرک ها اما بدون عارضه جانبی، عملکرد ورزشی خود را ارتقا بدهند بسیار موثر است. قهوه حاوی کافئین است که یک محرک طبیعی بی خطر برای بهبود تمرین کردن شناخته می‌شود. در حقیقت طبق تحقیقات قهوه سیاه به یکی از محبوب ترین و موثرترین نوشیدنی های قبل از تمرین تبدیل شده است.
نوشیدن قهوه قبل از ورزش

قهوه یک نوشیدنی مؤثر قبل از تمرین

برای نوشیدن یک محرک طبیعی قبل از تمرین، نیاز به جست و جو در کافی شاپ ها، خرید از فروشگاه های مکمل یا قرص های چربی سوزی سریع تر نیست. مطالعات نشان داده است قهوه عملکرد ورزشی ما را در کنار سایر مزایای سلامتی تقویت می‌کند. پس قوری قهوه خود را گرم کنید و از یک فنجان گرم قهوه بدون خامه و شکر برای تقویت تمرین خود لذت ببرید. 
مقدار کافئین موجود در یک فنجان قهوه توانایی افراد را در سوزاندن چربی در هنگام ورزش به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. همچنین ترکیبات و کافئین موجود در قهوه باعث کاهش اشتها در طول روز و مصرف کمتر  کالری می‌شود. 
اثر حداکثری قهوه 30 تا 60 دقیقه پس از نوشیدن یک فنجان اتفاق می‌افتد. وقتی کافئین وارد جریان خون می‌شود، پاسخ های زیاد در بدن ما شروع می‌شود. فشار خون و ضربان قلب افزایش می‌یابد، ذخیره های چربی شکسته و اسیدهای چرب در جریان خون آزاد می‌شود. پس ما معمولاً احساس انرژی و آمادگی برای یک تمرین عالی را داریم.
قهوه یک نوشیدنی موثر قبل از تمرین

قهوه متابولیسم را زیاد می‌کند

قهوه حاوی کافئین است، که نشان داده شده یک محرک برای افزایش متابولیسم است. میزان متابولیسم به مقداری اشاره می‌کند که بدن ما در طول روز انرژی مصرف می‌کند یا می‌سوزاند. در یک مطالعه با استفاده از چهار آزمایش متفاوت نشان داده شد که، گروه مصرف کننده قهوه میزان متابولیسم قابل توجهی را در طی سه ساعت بعد از مصرف کافئین دارند.همچنین در مطالعه دیگر گروه شرکت کنندگان در حال نوشیدن قهوه افزایش قابل توجهی در اکسیداسیون چربی (سوزاندن) داشتند. در نتیجه افزایش متابولیسم نشان دادن به این معنی می‌باشد که قهوه در هنگام تمرین و چند ساعت بعد از ورزش باعث چربی سوزی  موثرتر می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف یک یا بیشتر از دو فنجان قهوه یک ساعت قبل از تمرین بهترین تأثیر را دارد.
بدن مانند هر داروی دیگری به قهوه و کافئین پاسخ می‌دهد. در  مطالعات مزمن نشان داده شده، استفاده از مقدار زیاد قهوه ضد باروراست. در این شرایط، مصرف بیشتر قهوه بهتر نیست.

قهوه عملکرد ورزشی را افزایش می‌دهد

نوشیدن قهوه با بهبود عملکرد ورزشی مرتبط است. طبق مقاله ای که در انجمن بین المللی تغذیه ورزشی منتشر شده است ، "کافئین برای تقویت انواع مختلف عملکرد ورزشی در دوزهای کم تا متوسط موثر است" .
کافئین یک ورزشکار را قادر می سازد تا مدت زمان بیشتر و با قدرت بیشتر تمرین کند. همچنین اثر کافئین برای افزایش سطح استقامت و مقاومت در برابر خستگی نشان داده شده است. 
به نظر می‌رسد ورزشکاران استقامتی از مصرف کافئین موجود در قهوه سود زیادی می‌برند. تحقیقات نشان داده است قهوه با تغییر در ذخایر چربی، بدن را به استفاده از ذخایر چربی به عنوان سوخت در حین تمرین به جای استفاده از گلیکوژن ماهیچه ای (قند) برای ورزش طولانی تر تحریک می‌کند.
مطالعات دیگر در مورد میزان  ورزش درک شده (RPE) و ورزشکارانی که قهوه مصرف می کنند، به تجربه های ورزشی موثرتری  اشاره می‌کند. RPE معیاری است که مقدار سختی که یک ورزش سنگین به یک فرد در هنگام فعال بودن از نظر جسمی می دهد را نشان می‌دهد. نتایج مطالعه RPE نشان داده ورزشکارانی که قبل از ورزش قهوه مصرف می‌کنند، احساس خستگی کمتر و تلاش کمتری در طول تمرین دارند.
نوشیدن قهوه قبل تمرین بدنسازی

قهوه تمرکز را حین ورزش بهتر می‌کند

مطالعات نشان داده کافئین یک محرک طبیعی برای تحریک سیستم عصبی مرکزی ، افزایش تمرکز ذهنی و بهبود عملکرد مغز می‌باشد. همچنین، تأثیر مثبت کافئین در مناطقی از مغز که مسئول حافظه و تمرکز می‌باشد مشخص شده است.
طبق مقاله ای که در انتشارات هاروارد آمده است، قهوه می‌تواند انرژی بیشتری کسب کرده و عملکرد ذهنی را بهبود ببخشد. همچنین قهوه می‌تواند پیشرفت زوال ذهنی مرتبط با سن را کاهش دهد.
تحقیقات دیگر تأثیر مثبت مصرف کافئین بر روی افزایش  و بهبود فعالیت لوب پیشانی( ناحیه ای از مغز مختص توجه، برنامه ریزی و تمرکز) نشان داده است. اگرچه کافئین فعالیت مغز را زیاد می‌کند اما در هر فرد متفاوت است و برای نتایج دقیق تر تحقیقات بیشتری لازم است. ورزشکارانی که قبل از تمرینات بدنسازی کافئین مصرف می‌کنند تمرکز بهتری دارند و از توانایی و استقامت بیشتری برخوردار می‌باشند.
قهوه تمرکز را حین ورزش بهتر می کند

قهوه درد عضلانی را کاهش می‌دهد

قهوه و کافئین درد عضلانی ناشی از ورزش را کم می‌کنند. طبق تحقیقات منتشر شده توسط دانشگاه ایلینوی، افرادی که قهوه نوشیده بودند، در طی و بعد از تمرین کمتر دچار درد عضلانی شدند. تحقیقات دیگر نشان می‌دهد نوشیدن دو فنجان قهوه می‌تواند تقریباً 50 درصد از درد عضلات پس از تمرین را کم کند.
مطابق مقاله ای که در مجله قدرت و تهویه منتشر شده است، شرکت کنندگانی که قبل از تمرینات قهوه خوردند، توانستن تکرارهای بیشتری را در ست نهایی خود انجام دهند. نتایج حاکی از آن است که مصرف کافئین قبل از تمرینات شدید باعث بهبود عملکرد ورزشی می‌شود و زمان لازم برای ریکاوری عضلات را کم می‌کند.
 در صورت استرس عضله و تولید  اسید لاکتیک دردناک، برخی تمایل دارند ورزش را ترک کنند پس نوشیدن یک فنجان قهوه قبل از ورزش ممکن است به کسانی که تمایل به ترک کردن تمرین را دارند کمک کند و تولید انرژی را بهبود بخشد و احساس مثبتی در مورد ورزش ایجاد کند.
قهوه خطربروز بیماری را کم می‌کند

قهوه خطربروز بیماری را کم می‌کند

مطالعات نشان می‌دهد قهوه حاوی آنتی اکسیدان های قدرتمندی است که  خطر بیماری را کاهش می‌دهد و برای سلامتی ما مفید می‌باشد. آنتی اکسیدان ها با تمیز کردن خون و از بین بردن رادیکال های آزاد به بدن در مبارزه با بیماری ها  کمک می‌کنند. طبق تحقیقات منتشر شده در آکادمی تغذیه و رژیم غذایی  " قهوه یکی از بزرگترین منابع آنتی اکسیدان ها در رژیم غذایی آمریکا می‌باشد". 
مطالعات نشان داده نوشیدن قهوه قبل از ورزش برای کاهش التهاب و بروز سنگ های صفراوی، کمک به  بیماری پارکینسون و بروز برخی از سرطان ها مناسب می‌باشد.
 

 

۱۲