موثرترین برنامه غذایی برای افزایش قد

۱۴۰۰/۰۴/۰۲
گزارش اشکال!

یکی از مهم‌ترین و رایج‌ترین دغدغه‌های نوجوانان در حال رشد و خانواده‌های آنان، قد و راه‌های افزایش آن است. همه‌ی این افراد به ‌دنبال راه‌هایی هستند تا قبل از اینکه صفحات رشد آن‌ها بسته شود و کار از کار بگذرد، با روش‌های مختلف بتوانند قد خود را تا جایی که ممکن است، بلندتر کنند. این مقاله برای افرادی نوشته شده است که با مشکل رشد قد مواجه هستند و به دنبال موثرترین و بهترین برنامه‌ غذایی برای افزایش قد نوجوانان می‌گردند. با ما همراه باشید تا با مفیدترین مواد غذایی موجود برای افزایش سرعت رشد قد، آشنا شوید و یاد بگیرید که چطور می‌توانید قبل از تمام ‌شدن سن رشد، به قد دلخواه خود برسید.

قد و ژنتیک؛ آیا کوتاهی قد ارثی است؟

حتما شما هم این جمله را شنیده‌اید که قد انسان، یک موضوع ارثی است و تحت تاثیر عوامل ژنتیکی قرار دارد. اگر والدین قد کوتاهی داشته باشید، حتما به‌دنبال شنیدن این جمله هستید که چنین گفته‌ای صحت ندارد و قد شما هیچ ارتباطی به والدین‌تان ندارد؛ اما متاسفانه باید بگوییم که این موضوع صحت دارد و قد فرزندان، به‌ صورت مستقیم تحت تاثیر ژنتیک والدین‌شان قرار دارد. درست است که شنیدن این حقیقت تلخ، باعث ناراحتی شما می‌شود؛ اما خوشبختانه باید بگوییم که ماجرا به این تلخی‌ها هم که به نظر می‌رسد، نیست و با وجود تاثیر بسیار زیاد ژنتیک، هنوز هم روزنه‌ی امیدی برای شما وجود دارد که شما را از تسلیم‌ شدن در برابر تقدیر، نجات می‌دهد!
با شنیدن این جمله، حتما می‌پرسید این روزنه‌ی امید چیست و چقدر می‌توان به آن امیدوار شد؟ برای پاسخ به این سوال، بهتر است نگاهی به پژوهش‌های دانشمندان در این زمینه بیندازیم و موضوع را به ‌صورت کاملا علمی بررسی کنیم. بر اساس تحقیقات صورت گرفته توسط دانشمندان، ۸۰ درصد قد هر شخصی تحت تاثیر فاکتورهای ژنتیکی است و ۲۰ درصد باقی ‌مانده نیز، به سبک زندگی، شیوه‌ی تغذیه و عوامل هورمونی بستگی دارد؛ بنابراین اگر شما، روی این ۲۰ درصد تمرکز کنید، می‌توانید ژنتیک را شکست دهید و برخلاف والدین خود، صاحب قدی بلند شوید.
هرچند که با وجود عامل ژنتیک، باز هم می‌توان قد افراد را تحت تاثیر قرار داد؛ اما باید توجه داشته باشید که تمام اقدامات ضروری برای افزایش قد، باید در سنین رشد انجام شوند تا تاثیرگذار باشند. به‌صورت کلی، هورمون‌های جنسی، بعد از سن۲۰ سالگی، صفحات رشد را می‌بندند و به همین دلیل نیز بعد از این سن، افزایش قد قابل ملاحظه‌ای اتفاق نمی‌افتد؛ بنابراین می‌توان به این نتیجه رسید که رژیم غذایی برای افزایش قد بزرگسالان، کاملا بی‌معنی است و امکان افزایش قد، پس از سن بلوغ وجود ندارد.

افزایش قد هر شخص، ۸۰ درصد تحت تاثیر ژنتیک و ۲۰ درصد تحت تاثیر فاکتورهای دیگر مانند سبک زندگی و تغذیه، قرار دارد؛ بنابراین می‌توان با داشتن یک رژیم غذایی مناسب و اصلاح سبک زندگی، تا قبل از اتمام سن بلوغ، افزایش قد قابل ملاحظه‌ای را تجربه کرد.

برنامه غذایی برای افزایش قد

تغذیه‌ی مناسب، کلید افزایش قد نوجوانان

هیچ شکی وجود ندارد که یکی از موثرترین راه‌ها برای افزایش قد نوجوانانی که به ‌دلیل عوامل ژنتیکی، صاحب قدی کوتاه هستند، داشتن تغذیه‌ی مناسب است. از جمله مواد مغذی تاثیرگذاری که استفاده از آن در رژیم غذایی افزایش قد ضروری است، می‌توان به پروتئین اشاره کرد. پروتئین، نقش بسیار مهمی در ساختار استخوان‌ها دارد و حضور آن برای ساخت و ترمیم ماهیچه‌ها نیز لازم است؛ بنابراین استفاده از مواد غذایی حاوی پروتئین، در جدول برنامه غذایی برای افزایش قد نوجوانان، کاملا حیاتی است.
علاوه بر پروتئین، استفاده‌ی روزانه از مواد غذایی حاوی ویتامین‌های مختلف مانند: ویتامین A، D و K، یکی دیگر از کارهایی است که برای افزایش قد نوجوانان می‌توان انجام داد. مصرف منظم مواد معدنی چون: منیزیم، منگنز، آهن، فسفر و روی نیز مانند ویتامین‌ها، روی افزایش قد تاثیرگذار هستند و به همین دلیل نیز باید در رژیم غذایی نوجوانان وجود داشته باشند. آخرین نکته‌ای که باید در تهیه‌ی رژیم غذایی افزایش قد برای نوجوانان در نظر داشت، استفاده از کربوهیدرات‌های پیچیده است. این کربوهیدرات‌ها که با نام کربوهیدرات‌های سالم نیز شناخته می‌شوند، علاوه بر تامین انرژی مورد نیاز بدن، تاثیر مستقیمی نیز روی افزایش قد نوجوانان بر جای می‌گذارند.

رژیم غذایی نوجوانانی که به دنبال افزایش قد هستند، باید حاوی پروتئین، مواد معدنی، کربوهیدرات‌های پیچیده و ویتامین‌های مختلف باشد تا بتواند بر فاکتورهای ژنتیکی غالب شود و رشد قدی مورد نظر را برای این افراد ممکن سازد.

برای افزایش قد چه بخوریم؟

همان‌طور که گفتیم، رژیم غذایی سالم، تاثیر مستقیمی در افزایش قد دارد و به همین دلیل نیز اگر به‌دنبال بلندتر‌شدن قد خود هستید، باید مواد غذایی روزانه‌ی خود را با دقت بیشتری انتخاب کنید. در ادامه به معرفی مفیدترین موادی می‌پردازیم که با استفاده‌ی منظم از آن‌ها می‌توانید قد خود را افزایش دهید:
  • انواع گوشت
گوشت قرمز و سفید، منابعی غنی از پروتئین هستند و به همین دلیل نیز مصرف آن‌ها نقش بسیار پررنگی در افزایش قد نوجوانان دارد.
  • لبنیات
یکی از گروه‌های غذایی بسیار مفیدی که باید در رژیم غذایی افزایش قد وجود داشته باشد، لبنیات است. لبنیات مختلف، علاوه بر داشتن مقادیر قابل توجهی از پروتئین، سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلف نیز هستند و به همین خاطر هم سبب افزایش قد نوجوانان می‌شوند.
  • سویا
سویا، یک منبع غنی از پروتئین گیاهی است و علاوه بر آن، حاوی مقادیر فراوانی از آهن، منیزیم، فیبر و کربوهیدرات نیز هست؛ به همین دلیل نیز توصیه می‌شود که نوجوانان، استفاده از سویا را در رژیم غذایی خود فراموش نکنند.
  • میوه‌ها و سبزیجات
میوه‌ها و سبزیجات تازه، از مهم‌ترین موادی هستند که مصرف آنان برای هر فردی که در سن رشد قرار دارد ضروری است. این مواد، سرشار از پروتئین و دیگر مواد مغذی هستند و نقش بسیار پررنگی در افزایش قد نوجوانان ایفا می‌کنند.
  • تخم ‌مرغ
با توجه به میزان بالای پروتئین و ویتامین‌های مختلف در تخم‌ مرغ، این ماده‌ی غذایی، تاثیر مستقیمی در افزایش قد نوجوانان قرار دارد و حتما باید در جدول برنامه‌ی غذایی آنان حضور داشته باشد. 
  • مغزها 
مغزها و دانه‌های مختلف، سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ و مواد مغذی برای بدن هستند و استفاده از آنان برای نوجوانان کاملا ضروری است. این مواد را می‌توان به عنوان میان‌وعده‌های سالم و پرخاصیت، در رژیم غذایی نوجوانان قرار دارد و از خواص بی‌نظیر آن‌ها برای افزایش قد، بهره‌مند شد.
  • ماهی
یکی دیگر از موادی که حضور آن در رژیم غذایی نوجوانان ضروری به‌شمار می‌رود، ماهی است. ماهی، سرشار از پروتئین و ویتامین‌های مختلف است و منابع مورد نیاز بدن را برای رشد، در اختیار سلول‌ها قرار می‌دهد.
  • غلات کامل
غلات کامل، سرشار از فیبر، ویتامین‌های گروه B، آهن و منیزیم هستند و استفاده‌ی مداوم از آن‌ها، ضمن تولید انرژی مورد نیاز بدن، تاثیر مستقیمی نیز در افزایش قد نوجوانان بر جای می‌گذارد.

لبنیات، تخم‌مرغ، ماهی، گوشت قرمز و سفید، مغزها، میوه‌ها و سبزیجات، غلات کامل و سویا، مواد غذایی بسیار مفیدی هستند که نیازهای بدن را تامین می‌کنند و نقش موثری در افزایش قد نوجوانان دارند.

برای افزایش قد چه بخوریم؟
در یک کلام، می‌توان گفت که با وجود تاثیر بسیار زیاد عوامل ژنتیکی در قد افراد، عواملی چون سبک زندگی و رژیم غذایی نیز در رشد قدی تاثیرگذار هستند و با سرمایه‌گذاری و تمرکز روی آن‌ها، می‌توان نقش ژنتیک را کم‌رنگ کرد. استفاده از مواد غذایی معرفی شده در این مقاله و ورزش منظم، دو فاکتور بسیار مهمی هستند که با کمک آن‌ها می‌توانید قد خود را افزایش دهید و تسلیم عوامل ارثی نشوید.
 
۱۲
نظرات
۱۲
۱۲
۱۲
عنوان نظر شما(اجباری)
متن نظر شما(اجباری)