لاغری سریع با رژیم کانادایی؛ رویا یا کابوس؟

۱۴۰۰/۰۳/۲۵
گزارش اشکال!
یکی از رژیم‌هایی که این روزها، کنجکاوی بسیاری از افراد را برانگیخته، رژیم کانادایی ۱۵ روزه است. کاهش وزن قابل ملاحظه، آن هم تنها در ۲ هفته، رویای بسیار شیرینی است که مسلما هر کسی را وسوسه می‌کند؛ اما آیا واقعا می‌توان به این رژیم مرموز، اعتماد و از برنامه‌ی غذایی آن پیروی کرد؟ در این مقاله، برنامه رژیم کانادایی را مورد بررسی قرار می‌دهیم و همه چیز را در رابطه با مزایا و عوارض این رژیم، بیان می‌کنیم؛ با ما همراه باشید.

رژیم کانادایی چیست و از کجا آمده است؟

برای کسانی که دوست دارند، یک شبه ره صد ساله را بروند، رژیم کانادایی یکی از آن رژیم‌های وسوسه ‌کننده‌ای است که نمی‌توان به راحتی از کنار آن گذشت. این رژیم که با نام‌های رژیم کانادایی ۷ روزه یا ۱۵ روزه نیز شناخته می‌ شود، مدعی است که به شما کمک می‌کند تا در طول آن، کاهش وزنی در حدود ۵ تا ۱۳ کیلو را در مدت زمانی بسیار کوتاه تجربه کنید. عددی که آن ‌قدر وسوسه ‌کننده است که پس از دیدن آن، کمتر کسی به این فکر می‌کند که این رژیم از کجا آمده و آیا مورد تایید پزشکان و کارشناسان تغذیه هست یا نه؟
با وجود رواج بالای این رژیم در میان افرادی که با مشکل اضافه وزن مواجه هستند، هنوز کسی به درستی نمی‌داند که رژیم کانادایی از کجا آمده و چه کسی آن را ابداع کرده است. در رابطه با مورد تایید بودن این رژیم نیز باید بگوییم که تاکنون هیچ سازمان و نهادی در جهان، رژیم کانادایی را ب ه‌صورت رسمی تایید نکرده است و همین موضوع نیز سبب می‌شود تا به اصولی‌ و بی‌ضرربودن این رژیم، شک کنیم.
رژیم لاغری کانادایی، بر پایه‌ی مصرف فراوان پروتئین برنامه‌ریزی شده است و در طول آن باید در کنار افزایش میزان مصرف پروتئین خود، مصرف غلات و میوه‌های مختلف را نیز تا حدود زیادی کاهش دهید. این رژیم، یک رژیم بسیار سخت ‌گیرانه است و به همین دلیل نیز، در روزهای اول آن، کاهش وزن قابل ملاحظه‌ی اتفاق می‌افتد. نکته‌ی بسیار مهمی که در رابطه با رژیم کانادایی وجود دارد، این است که در طول این رژیم، اگر هرگونه تخلفی در رابطه با مواد مصرفی خود مرتکب شوید، بلافاصله باید رژیم را قطع کنید و بعد از چند ماه دوباره به سراغ آن بروید.

رژیم کانادایی، یک رژیم ‌کاهش وزن  است که با وعده‌ی لاغری ۵ تا ۱۳ کیلویی، آن‌هم فقط در دو هفته، توانسته سروصدای زیادی در دنیای رژیم‌های لاغری به ‌پا کند. این رژیم، بر پایه‌ی مصرف فراوان پروتئین بنا نهاده شده است و در طی آن، مصرف میوه و غلات، به‌ صورت کامل قطع یا بسیار محدود می‌شود.

رژیم کانادایی چیست و از کجا آمده است؟

نگاهی به دستور رژیم کانادایی

رژیم کانادایی اصلی، معمولا به ‌صورت یک رژیم ۱۵ روزه است که محدودیت‌های سفت و سختی در رابطه با مواد غذایی دارد. در طول این رژیم، شما مجاز به مصرف موادی مانند: میوه‌، پاستا، قند، آدامس‌های بدون قند، سیب‌زمینی، الکل، غلات و دانه‌های مختلف نیستید و در صورت مصرف مقادیر بسیار کم از این مواد نیز، باید بلافاصله رژیم را متوقف کنید و بعد از دو ماه، مجددا رژیم کانادایی خود را از سر بگیرید. برخی از مهم‌ترین موادی که در طول رژیم کانادایی ۱۵ روزه مجاز به مصرف آن‌ها هستید، عبارت هستند از:
 • گوشت بدون چربی
 • قهوه
 • اسفناج
 • تخم‌مرغ
 • کاهو
 • ماست کم چرب
 • سینه مرغ
یکی از ویژگی‌های مهم رژیم کانادایی این است که میان ‌وعده‌های غذایی در این رژیم حذف شده‌اند و شما در طول این ۱۵ روز، اجازه ندارید بجز وعده‌های اصلی، هیچ وعده‌ی دیگری را در برنامه‌ی غذایی خود جای دهید. ویژگی بسیار مهم دیگر رژیم لاغری کانادایی، کاهش قابل ملاحظه‌ی حجم وعده‌ی صبحانه در بسیاری از روزها است؛ به عنوان مثال: در برخی از روزهای این رژیم ۱۵ روزه، صبحانه‌ی شما فقط شامل یک فنجان قهوه و یک حبه قند خواهد بود و اجازه میل ‌کردن هیچ ماده‌ی غذایی دیگری را نخواهید داشت.
 آخرین ویژگی بسیار مهمی که در رابطه با رژیم کانادایی به چشم می‌خورد، مقدار کالری دریافتی شما در طول این رژیم است. بر اساس محاسبات انجام شده، شما در طول این رژیم، به‌ صورت روزانه، چیزی در حدود ۶۰۰ کالری دریافت خواهید کرد و به همین دلیل نیز، در مدت زمانی کوتاه، مقدار قابل ملاحظه‌ای کاهش وزن خواهید داشت؛ اما آیا این کار درست است؟ در ادامه بیشتر به این موضوع می‌پردازیم و نظر کارشناسان تغذیه را نیز در این رابطه بیان می‌کنیم.
ویژگی‌های اساسی رژیم کانادایی ۱۵ روزه را می‌توان به سه ویژگی بسیار مهم تقسیم کرد:
 • کاهش قابل ملاحظه‌ی حجم صبحانه
 • حذف میوه‌ها، غلات و دانه‌ها
 • حذف میان ‌وعده از برنامه‌ی غذایی
 

عوارض رژیم کانادایی؛ نظر کارشناسان در رابطه با رژیم لاغری کانادایی چیست؟

آگاهی از نظر کارشناسان در رابطه با یک رژیم و دانستن عوارض احتمالی آن، یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که قبل از گرفتن هر رژیمی باید به آن توجه کنید. این موضوع در رابطه با رژیم‌های سریع مانند رژیم کانادایی، از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار است که دلیل آن نیز به قوانین سخت‌گیرانه‌ی این نوع رژیم‌ها مربوط می‌شود. قبل از آن‌که به سراغ عوارض رژیم کانادایی برویم، بهتر است نظر کارشناسان را در رابطه با این رژیم بدانیم. به گفته‌ی کارشناسان تغذیه و پزشکان، رژیم کانادایی یک رژیم غیراصولی است و عوارض متعددی را برای سلامتی شما به دنبال خواهد داشت.
یکی از مهم‌ترین دلایلی که کارشناسان مختلف با استناد به آن، رژیم ۱۵ روزه کانادایی را یک رژیم اشتباه تلقی می‌کنند، میزان کالری دریافتی بدن در این رژیم است. همان‌طور که در قسمت قبل هم گفتیم، شما در طول این رژیم، روزانه چیزی در حدود ۶۰۰ کالری دریافت خواهید کرد و این مقدار به هیچ عنوان برای رفع نیازهای بدن‌تان کافی نخواهد بود؛ چراکه بر اساس علم تغذیه، یک زن بالغ باید به‌صورت روزانه در حدود ۲۰۰۰ کالری و یک مرد بالغ نیز در حدود  ۲۴۰۰کالری دریافت کند. 
ایراد بزرگ دیگری که از سوی متخصصین علم تغذیه به رژیم کانادایی وارد می‌شود این است که، وزن از دست رفته در طول رژیم، مدت زمان کوتاهی پس از اتمام این ۱۵ روز برمی‌گردد؛ چرا که در طول این رژیم، شما روی ساختن عادات تغذیه‌ای سالم تمرکز نکرده‌اید و فقط با رعایت چند قانون سخت‌گیرانه، سعی دارید تا در مدت زمانی کوتاه، مقدار بالایی وزن کم کنید. این موضوع سبب می‌شود تا پس از اتمام رژیم کانادایی، دوباره به عادات غذایی روزهای قبل از رژیم بازگردید و خیلی سریع، وزن از دست رفته‌ی خود را جایگزین کنید.
رژیم ۱۵ روزه کانادایی، عوارض متعددی برای سلامتی شما به دنبال خواهد داشت که برخی از مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند:
 • احساس سرگیجه و ضعف به‌ دلیل افت قند خون
 • یبوست و اختلال در عملکرد سیستم گوارش به دلیل حذف میوه از رژیم غذایی
 • شل‌ شدن و افتادگی پوست بدن و صورت در اثر کم‌ شدن آب بدن
 • شوک شدید به بدن و عضله‌سوزی در طول رژیم
 • نادیده گرفته‌شدن اهمیت بالای وعده‌ی صبحانه
 • تغییر خلق ‌وخو به ‌دلیل دادن گرسنگی شدید به بدن
 • کمبود ویتامین در بدن

رژیم ۱۵ روزه کانادایی، عوارض بسیار جدی و خطرناکی را برای بدن شما به ‌همراه دارد و به همین دلیل نیز، کارشناسان تغذیه به شدت آن را مورد انتقاد قرار می‌دهند. ضعف و بی‌حالی، تغییر خلق‌ و خو، کمبود ویتامین، اختلال در سیستم گوارش و افتادگی پوست، برخی از مهم‌ترین عوارض رژیم کانادایی هستند.

عوارض رژیم کانادایی
کاهش وزن سریعی که در رژیم کانادایی اتفاق می‌افتد، قطعا دلیل بسیار مهمی برای وسوسه‌‌ شدن شما خواهد بود؛ اما با توجه به عوارضی که این رژیم دارد، نتیجه‌ای جز پشیمانی و مشکلات جسمی متعدد برایتان به همراه نخواهد داشت. اگر قصد کاهش وزن دارید، حتما به یک متخصص مراجعه کنید تا با بررسی دقیق شرایط جسمی، رژیمی سالم و متناسب با شرایط‌تان را به شما معرفی کند. به‌خاطر داشته باشید که سلامتی، بسیار مهم‌تر از وزن است و تا زمانی که سالم نباشید، قادر به ساخت اندام ایده‌آل‌تان نیز نخواهید بود.
 
۱۲
نظرات
۱۲
۱۲
۱۲
عنوان نظر شما(اجباری)
متن نظر شما(اجباری)