اصول پیشرفت کار با وزنه چیست؟

۱۳۹۹/۰۳/۱۶
گزارش اشکال!

اصول پیشرفت در تمرین های استقامتی به این معنی  است که یک سطح بهینه بار اضافی وجود داره که باید در یک بازه زمانی بهینه به دست بیاد. (1) فرآیند اضافه بار نباید خیلی آهسته افزایش پیدا کنه، زیرا  بعید  نظر میرسه که فرد پیشرفت کنه . با این حال ، اضافه بار که خیلی سریع افزایش پیدا کنه ، ممکنه  منجر به آسیب دیدگی عضلات بشه. بنابراین ، اصول پیشرفت بیان می کنه که بین افزایش بسیار آهسته و افزایش بیش از حد سریع ، سطح کاملی از اضافه بار وجود داره.

 

به عنوان مثال ، ورزشکاری که به طور منظم در طول هفته ورزش نمیکنه و  فقط در تعطیلات آخر هفته ورزش میکنه ، به اندازه کافی ورزش نمیکنه تا نتایج محکم رو ببینه ،  بنابراین اصل پیشرفت رو نقض میکنه. در این شرایط ،پروسه اضافه بار خیلی آروم انجام میشه. 

 

همچنین، اصول پیشرفت باعث میشه که ما نیاز به استراحت و ریکاوری بدن رو درک کنیم. استرس مداوم روی بدن و مفاصل همراه با اضافه بار مداوم ، میتونه منجر به خستگی و آسیب دیدگی بشه. بنابراین،  شما نباید و نمیتونین همیشه تمرین کنین. انجام این کار منجر به آسیب های جسمی و روحی زیادی برای شما میشه. 

 

 اضافه بار چیست؟

  اضافه بار به این معنی است که شدت انجام یک تمرین باید به اندازه کافی، بیشتر از حد توان فرد باشه تا هر نوع سازگاری فیزیولوژیکی مثل رشد عضلات رخ بده. به طور مثال ، اگر می خواین هنگام تمرین کردن با وزنه ها نتیجه بگیرین ، باید وزنه های سنگین تری رو نسبت به توان عضله خود بردارین. با بلند کردن وزنه های سنگین ،  فیبرهای عضلانی شکسته میشن، و باعث میشن که فیبر های جدید قوی تر رشد کنن. 

پس، فرایند اضافه بار باعث میشه که فیبرهای عضلانی قوی تر و بزرگتر بشن تا بتونن وزن اضافی رو تحمل کنن.

 

 ارتباط پیشرفت و اضافه بار

  پیشرفت یک جنبه اصلی برای اضافه بار است. غالباً افراد بارها و بارها تمرینات یکسانی رو انجام میدن ، که  این تمرینات یک سطح آشنایی با بدن رو تشکیل میدن، و پیشرفت جسمی حاصل نمیشه. 

هنگامی که در انجام یک تمرین احساس راحتی کردین ، وقت آن است که از انجام این تمرین خودداری کنین و شدت تمرین رو برای قویتر شدن عضلات خود افزایش بدین.  همچنین، مهم است که همیشه با شدت زیاد تمرین نکنین ، زیرا باعث تمرین زدگی میشه . در واقع، ورزش کردن با تجهیزات مختلف از ساده ترین راه ها برای افزایش پیشرفت شما است. 

۱۲