استفاده از تجهیزات مختلف وزنه برداری

۱۳۹۹/۰۳/۱۶
گزارش اشکال!

	

آنچه در این مطلب خواهید خواند

 اگرچه همیشه استدلال در مورد وزنه های آزاد در مقابل دستگاه های بدنسازی وجود داره ، اما هر دوی آنها  مقاومت لازم رو به شما میدن، خواه بخواهین وزن کم کنین یا عضلات بزرگتری بسازین.

 

 

 

وزنه های آزاد

وزنه آزاد ،  هر نوع تجهیزات قدرتی که به یک جسم ثابت متصل نیست رو شامل میشه  ،  از دمبل و هالتر گرفته تا کتل بل ها  یا حتی کیسه های ماسه ای، حتی می تونین از چیزهایی که در اطراف خانه مانند کوله پشتی ، ظرف شیر پر از ماسه یا آب و یا حتی قوطی های سوپ وجود داره استفاده کنین.

 

   مزایا وزنه های آزاد 

1. ارزان تر بودن . در مقایسه با دستگاه های وزنه برداری ، دمبل ها ، کتل بل ها و هالترها گران نیستن و فضای زیادی رو اشغال نمیکنن ، و آنها رو برای ورزشکار خانگی ایده آل میکن.

 

2. همه کاره بودن. می تونین برای چند تمرین و گروه های عضلانی از یک مجموعه دمبل استفاده کنین ، در حالی که بسیاری از دستگاه های بدنسازی فقط یک گروه عضلانی رو مورد هدف قرار میدن. 

 

3. عملکردی.  بیشتر تمرینات وزنه های ازاد فعالیتهای روزمره رو  تقلید می کنن ، و به دلیل این که مجبور نیستین در هنگام انجام تمرینات در جای خود بایستین ، گروه های عضلانی بیشتری درگیر میشن.

 

4. نتایج ملموس. هنگامی که از وزنه های آزاد استفاده می کنین ، می تونین پیشرفتتون رو هرچه قوی تر ببینین و از وزنه های سنگین تری استفاده کنین ، که یک محرک قوی برای شما است. 

 

  معایب وزنه های آزاد 

1. منحنی یادگیری بالاتر. تمرینات وزنه برداری ساده به نظر میرسن ، اما شما از اجرای صحیح حرکت اطمینان ندارین. برای یادگیری روش صحیح انجام هر تمرین ، زمان لازم است و ممکه حرکت رو اشتباه انجام بدین بدون اینکه متوجه شین که  باعث بروز آسیب میشه.

 

2. گیج شدن . دمبل ممکنه همه کاره باشه ، اما همچنین میتونه گیج کننده هم  باشه. وقتی از دستگاه  استفاده می کنین ، دقیقاً می دونین چه کاری رو انجام میدین ، اما اگر با دمبل ها آشنا نباشین ، خیره شدن به یک قفسه مملو از دمبل می تونه وحشتناک باشه .

 

3. تقلب کردن آسان است.  یک اشتباه بزرگ که وزنه بردار ها انجام میدن تاب دادن و نوسان وزنه ها بجای انجام آرام و کنترل شده حرکت است ، در نتیجه تعداد زیادی فیبر عضلانی برای انجام تمرینات درگیر نمیشن.

 

4. تغییر در تلاش عضله در طول حرکت.  نکته منفی دیگر وزنهای آزاد این است که آنها مقاومت یکسانی در کل دامنه حرکت ندارن. به حرکت جلو بازو فکر کنین، هرچه وزنه رو بالا می برین ، مقاومت در اوج خود قرار داره و بعد از آن مقا ومت تغییر می کنه ، و تا پایان حرکت ، تقریباً هیچ مقاومتی وجود نداره. 

 

 

انواع وزنه های آزاد

   متداول ترین وزنه های آزاد  شامل:

1. هالتر ها: اینها شامل هالترهای با وزن ثابت مانند آنچه که در یک سالن ورزشی  میبینین یا هالترهای دارای وزنه است که وزنش رو میتونین کنترل کنین. هالتر ها بسیار عالی هستند زیرا به شما اجازه میدن  وزنه های سنگین تری رو بلند کنین و  هر دو طرف بدن بطور همزمان فعالیت کنن.

 

2. دمبل ها: دمبل ها به شما اجازه میدن که هر اندام رو بطور جداگانه تمرین بدین ، که برای استحکام  طرف غیر غالب شما بسیار عالی است.

 

3. کتل بل ها: کتل بل ها نسبتاً جدید هستند اما نوع کاملاً متفاوتی از تمرین رو ارائه میدن. با دمبل و هالتر ، تمرکز ما اغلب روی قدرت و ساختن عضله  است ، اما  شما می تونین با کتل بل ها  قدرت بسیار بیشتری به دست بیارین .

 

4. توپ پزشکی: توپ پزشکی روش دیگری برای افزودن تنوع به تمرینات شما است. آنها تقریباً برای هر نوع تمرینی که می تونین انجام بدین مناسب هستن، اما بیشتر با تأکید بر ایجاد تعادل و هماهنگی ، مورد استفاده قرار می گیرن.

 

5. باند ها و لوله های مقاومتی: سبکترین و کم هزینه ترین گزینه برای شما هستن. باندها و لوله های مقاومتی در رنگ های متنوعی قرار می گیرن تا میزان تنشی که ارائه میدن رو نشون بدن.  به عنوان مثال ، باندهای SPRI زرد رنگ مقاومت کم ، سبز مقاومت متوسط و قرمز مقاومت بیشتر رو نشون میدن . همچنین ، گاهی به درها وصل میشن ، بنابراین میتونین آنها رو یه یک  در ببندین  و حرکاتی مانند پرس سینه رو انجام بدین. 

 

 

 

  جوانب مثبت و منفی باند های مقاومتی

    مزایا

1. ارزان. بسته به تعداد دریافتی شما و مارک تجاری ، بسته بندی گروههای مقاومت ممکن است فقط 15 تا 30 دلار باشن که بهترین انتخاب برای ورزشکاران هستن. 

 

2. کوچک و سبک وزن. باندها رو می تونین داخل یک کیف یا حتی یک کشو میز قرار بدین ،  این امر  برای مسافران یا افرادی شاغل بسیار عالی است.

 

3. همه کاره. مانند سایر تجهیزات دیگر ، می تونین تمرینات متنوعی رو برای قسمت فوقانی بدن ، پایین بدن شکم  انجام بدین. 

 

4. افزایش هماهنگی وعملکرد. شما با درگیر کردن  چندین  گروه عضلانی میتونین بسیاری از تمرینات باند ها رو  انجام بدین  و تمرینات رو عملی تر کنین.

 

  معایب

1. آنها می توانند ضربه محکم و ناگهانی بزنن. باندها عالی هستن ، اما گاهی بدون اینکه متوجه شین ، ممکنه سوراخی در لوله یا باند خود داشته باشین. هر کسی که از باند برای مدت زمانی استفاده کرده باشه، احتمالاً یک ضربه محکم و ناگهانی از طرف باند داشته که می تونه صدمات جدی ایجاد کنه .

 

2. برای مبتدیان سخت است. شما مانند سیم کش ها ، مسیر مقاومت رو کنترل می کنین ، بنابراین برای جلوگیری از آسیب دیدگی باید فرم صحیح حرکت رو انجام بدین.

 

3. مقاومت متنوع. باند ها مانند دمبل ها ، مقاومت زیادی در طول هر تمرین اعمال میکنن. هرچه از نقطه لنگر دور شین ، حرکت دشوارتر است و  با نزدیک شدن ، مقاومت شروع به کاهش میکنه. 

 

 

دستگاه های بدنسازی

دستگاه های بدنسازی همان چیزی است که  معمولاً در سالن های  بدنسازی مشاهده میکنین که برای تمرین  گروه های عضلانی خاص طراحی شدن. معمولا در باشگاه ها دو نوع دستگاه متداول وجود دارد که میتونین  براساس سطح تناسب اندام و اهداف تمرینی خود انتخاب کنین. 

 

  دستگاه با پشتیبان 

رایج ترین دستگاه هایی است که در باشگاه  می بینین ، دستگاه هایی با صفحات مستطیل شکل به شما امکان میدن یک پین رو زیر مقدار وزنی که می خواین بلند کنین ، قرار بدین.  معمولا کار با این دستگاه ها آسان است  و نیاز به تنظیم زیادی ندارن،  به همین دلیل افراد مبتدی بیشتر از این دستگا ها استفاده میکنن. 

 

  دستگاه با صفحه وزنه

اینها مانند دستگاه های قبلی هستن با این تفاوت که شما باید صفحات رو روی دستگاه بارگذاری کنین. این دستگاه ها میتونن یک مزیت برای افرادی باشن که مایل به ایجاد قدرت بیشتری هستن .اما مشکل اینجاست که شما باید صفحات  رو خودتون بارگیری کنین که این به تنهایی می تونه یک تمرین باشد

 

  جوانب مثبت و منفی دستگاه های بدنسازی

    مزایا

1. آسان برای استفاده. کار با  اکثر دستگاه ها به راحتی قابل تشخیص است و بسیاری از آنها شامل عکس هایی از نحوه انجام تمرینات هستن.

 

2. دارای پشتیبان . دستگاه ها پشتیبانی بدنه ای رو  برای بدن شما تهیه میکنن که میتونین بدون نگرانی زیاد در مورد شکل بدن خود  ، روی افزایش قدرت خود  تمرکز کنین.

 

3. بلند کردن  وزنه های سنگین تر بدون نگرانی  . به دلیل همین پشتیبانی ، معمولاً می تونین وزنه های سنگین تری رو به روشی ایمن و بدون نگرانی از آسیب دیدگی بردارین.

 

4. کنترل بیشتر. دستگاه ها شما رو در مسیر صحیح حرکت میده ، بنابراین تقلب کردن حتی وقتی که عضلات شما خسته شدن ، سخت است.

 

5. ترس کمتر.  برای مبتدیان ، دستگاه ها ممکن است انتخاب مناسبی باشن زیرا شما دقیقاً نحوه استفاده از آنها رو میدونین. اکثر دستگاه های باشگاه بدنسازی طبق گروه عضلانی هستن ، بنابراین شما میتونین بدون هیچ ترسی مستقیماً از یک دستگاه به دستگاه دیگر برین .

 

6. امن تر.  چونکه دستگاه ها از بدن شما پشتیبانی میکنن، احتمال صدمه کمتری وجود داره. 

 

   معایب

1. مسیر ثابت. مسیر از پیش تعیین شده در بیشتر دستگاه ها ممکنه برای مبتدیان مناسب باشد ، اما مانند تمرین با وزنه های آزاد عضلات تثبیت کننده شما رو به اندازه کافی درگیر نمیکنه . در نتیجه،  این امر باعث میشه  دستگاه ها عملکرد کمتری داشته باشند.

 

2. حرکت محدود. با دمبل ها  ، میتونین حرکات متنوعی رو انجام بدین ، اما معمولاً دستگاه ها فقط یک تمرین رو ارائه میدن. 

 

3. تک سایز. نقطه ضعف دیگر استفاده از دستگاه ها این است که آنها برای یک فرد متوسط ساخته شدن. اگر از میانگین متوسط کوتاهتر یا قد بلندتر هستین ، ممکن است در یافتن موقعیت راحت در بعضی از دستگاه ها مشکل داشته باشین.

 

4. حوصله سر بر. شما میتونین تمرین های زیادی رو با  وزنه های آزاد انجام بدین ، اما دستگاه ها فقط یک حرکت رو انجام میدن ، که ممکنه در طول زمان برای شما کسل کننده بشه . 

 

 

  دستگاه های سیم کش و قرقره

    مزایا

1. موثرتر. دستگاه های سیمکش وزن رو در کل دامنه حرکات تمرینی متغییر میکنن ، و باعث میشن عضلات شما بیشترین مقاومت رو برای ایجاد استحکام داشته باشن.

 

2. همه کاره. با استفاده از این دستگاه ها می تونین سیم کش ها رو به سمت بالا یا پایین تنظیم کنین تا تقریباً هرگونه تمرینی برای قسمت فوقانی و پایین بدن انجام بدین. همچنین میتونین سیم کش ها رو برای انجام حرکات تک دست یا پا ، یا  به طور همزمان تنظیم کنین که گزینه های بیشتری رو  در اختیار شما قرار میدن.

 

3. تنوع. دستگاه های سیم کش  معمولاً طیف وسیعی از اتصالات مانند طناب ، میله و دستگیره رو  در اختیار شما قرار میدن تا بتونین یک تمرین رو به روش های مختلفی انجام بدین. 

 

   معایب

1. منحنی یادگیری بالاتر. شما باید بالا بردن وزنه و حفظ فرم خوب بدن رو کنترل کنین ، چیزی که شاید برای افرا مبتدی سخت باشه.

 

2. شدت بیشتر. چونکه در هر مرحله از حرکت مقاومت می کنین ، فیبرهای عضلانی بیشتری رو فعال میکنین ،که  منجر به افزایش شدت تمرین میشه.. باز هم ، این موضوع ممکن است برای افراد مبتدی که عادت به بلند کردن وزنه ها ندارن ، سخت باش.

 

3. گیج کننده. تطبیق پذیری و فهمیدن چگونگی عملکرد سیم کش ها و دستگاه های قرقره ای ممکن است برای افراد  مبتدی گیج کننده باشه ، بنابراین ممکن است در هنگام استفاده از این نوع دستگاه ها از یک متخصص کمک بگیرین.

 

۱۲