استفاده از تجهیزات مختلف وزنه برداری

۱۳۹۹/۰۳/۱۶
گزارش اشکال!
اگرچه همیشه استدلال در مورد وزنه های آزاد در مقابل دستگاه های بدنسازی وجود دارد، اما هر دوی آنها مقاومت لازم را به شما می‌دهند. اگر بخواهید وزن کم کنید یا عضلات بزرگتری بسازید.کار با وزنه و استفاده از تجهیزات مختلف وزنه برداری از مهمترین تمرین هایی است که می‌توانید برای بدن خود انجام بدهید.
وزنه های آزاد

وزنه های آزاد

وزنه آزاد، هر نوع تجهیزات قدرتی که به یک جسم ثابت متصل نیست را شامل می‌شود. از دمبل و هالتر گرفته تا کتل بل ها یا حتی کیسه های ماسه ای، می‌توانید از چیزهایی که در اطراف خانه وجود دارد مانند کوله پشتی، ظرف شیر پر از ماسه یا آب استفاده کنید.
 • مزایا وزنه های آزاد 

ارزان تر بودن : در مقایسه با دستگاه های وزنه برداری، دمبل ها، کتل بل ها و هالترها گران نیستند و فضای زیادی را اشغال نمی‌کنند، و کار را برای ورزشکار خانگی ایده آل می‌کند.

همه کاره بودن : می‌توانید برای چند تمرین و گروه های عضلانی از یک مجموعه دمبل استفاده کنید، در حالی که بسیاری از دستگاه های بدنسازی فقط یک گروه عضلانی را مورد هدف قرار می‌دهند.

عملکردی : بیشتر تمرینات وزنه های آزاد فعالیت های روزمره را تقلید می‌کنند، و به دلیل این که مجبور نیستید در هنگام انجام تمرینات در جای خود بایستید، گروه های عضلانی بیشتری درگیر می‌شوند.

نتایج ملموس : هنگامی که از وزنه های آزاد استفاده می‌کنید، می‌توانید پیشرفتتان را هرچه قوی تر ببینید و از وزنه های سنگین تری استفاده کنید، که یک محرک قوی برای شما است. 

دستگاه های بدنسازی

 • معایب وزنه های آزاد 
منحنی یادگیری بالاتر: تمرینات وزنه برداری ساده به نظر می‌رسند، اما شما از اجرای صحیح حرکت اطمینان ندارید. برای یادگیری روش صحیح انجام هر تمرین، زمان لازم است و ممکن است حرکت را اشتباه انجام بدهید و بدون اینکه متوجه شوید باعث بروز آسیب می‌شود.
گیج شدن : دمبل ممکنه همه کاره باشد، اما همچنین می‌تواند گیج کننده هم باشد. وقتی از دستگاه استفاده می کنید، دقیقاً می‌دانید چه کاری را انجام بدهید، اما اگر با دمبل ها آشنا نباشید، خیره شدن به یک قفسه مملو از دمبل می‌تواند وحشتناک باشد.
تقلب کردن آسان است : یک اشتباه بزرگ که وزنه بردار ها انجام می‌دهند تاب دادن و نوسان وزنه ها به جای انجام آرام و کنترل شده حرکت است، در نتیجه تعداد زیادی فیبر عضلانی برای انجام تمرینات درگیر نمی‌شوند.
 • نکته منفی دیگر وزنه های آزاد مقاومت یکسانی است که آن ها در کل دامنه حرکت ندارند. به حرکت جلو بازو فکر کنید، هرچه وزنه را بالا می‌برید، مقاومت در اوج خود قرار دارد و بعد از آن مقاومت تغییر می‌کند، و تا پایان حرکت، تقریباً هیچ مقاومتی وجود ندارد. 

وزنه آزاد،هر نوع تجهیزات قدرتی که به یک جسم ثابت متصل نیست را شامل می‌شود. از دمبل و هالتر گرفته تا کتل بل ها یا حتی کیسه های ماسه ای در حقیقت تمرینات وزنه برداری ساده به نظر می‌رسند، اما شما از اجرای صحیح حرکت اطمینان ندارید و ممکن است حرکت را اشتباه انجام بدهید و بدون اینکه متوجه شوید به شما آسیب بزند.

انواع وزنه های آزاد

متداول ترین وزنه های آزاد  شامل :
هالتر ها:  آن ها شامل هالترهایی با وزن ثابت مانند آنچه که در یک سالن ورزشی می‌بینید یا هالترهای دارای وزنه است که وزن آن را می‍‌‌‌‌تواند کنترل کنید. هالتر ها بسیار عالی هستند زیرا به شما اجازه می‌دهند وزنه های سنگین تری را بلند کنید و هر دو طرف بدن بطور همزمان فعالیت کنند.
دمبل ها: دمبل ها به شما اجازه می‌دهند که هر اندام را بطور جداگانه تمرین بدهید، که برای استحکام  طرف غیر غالب شما بسیار عالی است.
کتل بل ها: کتل بل ها نسبتاً جدید هستند اما نوع کاملاً متفاوتی از تمرین را ارائه می دهند. با دمبل و هالتر، تمرکز ما اغلب روی قدرت و ساختن عضله است، اما  شما می‌توانید با کتل بل ها  قدرت بسیار بیشتری به دست بیاورید.
توپ پزشکی: توپ پزشکی روش دیگری برای افزودن تنوع به تمرینات شما است. مدیسن بال تقریباً برای هر نوع تمرینی که می‌توانید انجام بدهید مناسب هستند، اما بیشتر با تأکید بر ایجاد تعادل و هماهنگی، مورد استفاده قرار می‌گیرند.
باند ها و لوله های مقاومتی: سبک ترین و کم هزینه ترین گزینه برای شما هستند. باندها و لوله های مقاومتی در رنگ های متنوعی قرار می‌گیرند تا میزان تنشی که ارائه می‌دهند را نشان بدهند. به عنوان مثال ، باندهای SPRI زرد رنگ مقاومت کم، سبز مقاومت متوسط و قرمز مقاومت بیشتر را نشان می‌هند. همچنین، گاهی به درها وصل می‌شوند، بنابراین می‌توانید آنها را به یک در ببندید و حرکاتی مانند پرس سینه را انجام بدهید. 
انواع وزنه های آزاد

جوانب مثبت و منفی باند های مقاومتی

 • مزایا
ارزان : بسته به تعداد دریافتی شما و مارک تجاری، بسته بندی گروههای مقاومت ممکن است فقط 15 تا 30 دلار باشند که بهترین انتخاب برای ورزشکاران هستنند.
کوچک و سبک وزن : باندها را می‌توانید داخل یک کیف یا حتی یک کشو میز قرار بدهید، این امر برای مسافران یا افرادی شاغل بسیار عالی است.
همه کاره : مانند سایر تجهیزات دیگر، می‌توانید تمرینات متنوعی را برای قسمت فوقانی بدن، پایین بدن شکم انجام بدهید. 
افزایش هماهنگی وعملکرد : شما با درگیر کردن چندین گروه عضلانی می‌توانید بسیاری از تمرینات باند ها را انجام بدهید و تمرینات را عملی تر کنید.
 • معایب
ضربات محکم و ناگهانی : باندها عالی هستند، اما گاهی بدون اینکه متوجه شوید، ممکن است سوراخی در لوله یا باند خود داشته باشید. هر کسی که از باند برای مدت زمانی استفاده کرده باشد احتمالاً یک ضربه محکم و ناگهانی از طرف باند داشته که می‌تواند صدمات جدی ایجاد کند.
برای مبتدیان سخت است : شما مانند سیم کش ها، مسیر مقاومت را کنترل می کنید،  بنابراین برای جلوگیری از آسیب دیدگی باید فرم صحیح حرکت را انجام بدهید.
مقاومت متنوع : باند ها مانند دمبل ها، مقاومت زیادی در طول هر تمرین اعمال می‌کنند. هرچه از نقطه لنگر دور شوید، حرکت دشوارتر است و  با نزدیک شدن مقاومت شروع به کاهش می کند.

دستگاه های بدنسازی

دستگاه های بدنسازی همان چیزی است که  معمولاً در سالن های  بدنسازی مشاهده می‌کنید که برای تمرین  گروه های عضلانی خاص طراحی شدند. معمولا در باشگاه ها دو نوع دستگاه متداول وجود دارد که می‌توانید  براساس سطح تناسب اندام و اهداف تمرینی خود انتخاب کنید. 
جوانب مثبت و منفی دستگاه های بدنسازی
 • دستگاه با پشتیبان 
رایج ترین دستگاه هایی است که در باشگاه  می‌بینید، دستگاه هایی با صفحات مستطیل شکل به شما امکان می‌دهند یک پین را زیر مقدار وزنی که می‌خواهید بلند کنید، قرار بدهید. معمولا کار با این دستگاه ها آسان است و نیاز به تنظیم زیادی ندارند، به همین دلیل افراد مبتدی بیشتر از این دستگا ها استفاده می‌کنند. 
 • دستگاه با صفحه وزنه
آن ها مانند دستگاه های قبلی هستند با این تفاوت که شما باید صفحات را روی دستگاه بارگذاری کنید. این دستگاه ها می‌توانند یک مزیت برای افرادی باشند که مایل به ایجاد قدرت بیشتری هستند.اما مشکل اینجاست که شما باید صفحات را خودتان بارگیری کنید که این به تنهایی می‌تواند یک تمرین باشد.

دستگاه ها می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشند زیرا دقیقاً نحوه استفاده از آنها را می‌دانید. اکثر دستگاه های باشگاه بدنسازی طبق گروه عضلانی هستند. بنابراین شما می‌توانید بدون هیچ ترسی مستقیماً از یک دستگاه به دستگاه دیگر بروید.

جوانب مثبت و منفی دستگاه های بدنسازی

 • مزایا
آسان برای استفاده : کار با اکثر دستگاه ها به راحتی قابل تشخیص است و بسیاری از آنها شامل عکس هایی از نحوه انجام تمرینات هستند.
دارای پشتیبان : دستگاه ها پشتیبانی بدنه ای را برای بدن شما تهیه می‌کنند که می‌توانید بدون نگرانی زیاد در مورد شکل بدن خود، روی افزایش قدرت خود  تمرکز کنید.
بلند کردن وزنه های سنگین تر بدون نگرانی : به دلیل همین پشتیبانی معمولاً می‌توانید وزنه های سنگین تری را به روشی ایمن و بدون نگرانی از آسیب دیدگی بردارید.
کنترل بیشتر: دستگاه ها شما را در مسیر صحیح حرکت می‌دهد، بنابراین تقلب کردن حتی وقتی که عضلات شما خسته شدند، سخت است.
ترس کمتر: برای مبتدیان، دستگاه ها ممکن است انتخاب مناسبی باشند زیرا شما دقیقاً نحوه استفاده از آنها را می‌دانید. اکثر دستگاه های باشگاه بدنسازی طبق گروه عضلانی هستند ، بنابراین شما می‌توانید بدون هیچ ترسی مستقیماً از یک دستگاه به دستگاه دیگر بروید.
امن تر: چون که دستگاه ها از بدن شما پشتیبانی می کنند، احتمال صدمه کمتری وجود دارد.
 • معایب
مسیر ثابت : مسیر از پیش تعیین شده در بیشتر دستگاه ها ممکن است برای مبتدیان مناسب باشد، اما مانند تمرین با وزنه های آزاد عضلات تثبیت کننده شما را به اندازه کافی درگیر نمی‌کند. در نتیجه، این امر باعث می‌شود دستگاه ها عملکرد کمتری داشته باشند.
حرکت محدود با دمبل ها : می‌توانید حرکات متنوعی را انجام بدهید، اما معمولاً دستگاه ها فقط یک تمرین را ارائه می‌دهند.
تک سایز: نقطه ضعف دیگر استفاده از دستگاه ها این است که آنها برای یک فرد متوسط ساخته شدند. اگر از میانگین متوسط کوتاه تر یا قد بلندتر هستید، ممکن است در یافتن موقعیت راحت در بعضی از دستگاه ها مشکل داشته باشید.
حوصله سر بر: شما می‌توانید تمرین های زیادی را با وزنه های آزاد انجام بدهید، اما دستگاه ها فقط یک حرکت را انجام می‌دهند  که ممکنه در طول زمان برای شما کسل کننده باشد. 

دستگاه های سیم‌کش و قرقره

 • مزایا
موثرتر : دستگاه های سیمکش وزن را در کل دامنه حرکات تمرینی تقسیم می‌کنند، و باعث می‌شوند عضلات شما بیشترین مقاومت را برای ایجاد استحکام داشته باشند.
همه کاره : با استفاده از این دستگاه ها می‌توانید سیم کش ها را به سمت بالا یا پایین تنظیم کنید تا تقریباً هرگونه تمرینی برای قسمت فوقانی و پایین بدن انجام بدهید. همچنین می توانید سیم کش ها را برای انجام حرکات تک دست یا پا، یا  به طور همزمان تنظیم کنید که گزینه های بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهند.
تنوع : دستگاه های سیم کش، معمولاً طیف وسیعی از اتصالات مانند طناب، میله و دستگیره را در اختیار شما قرار می‌دهند تا بتوانید یک تمرین را به روش های مختلفی انجام بدهید.
دستگاه های سیم کش و قرقره
 • معایب
منحنی یادگیری بالاتر: شما باید بالا بردن وزنه و حفظ فرم خوب بدن را کنترل کنید، چیزی که شاید برای افرا مبتدی سخت باشد.
شدت بیشتر: زیرا در هر مرحله از حرکت مقاومت می‌کنید، فیبرهای عضلانی بیشتری را فعال می‌کنید که منجر به افزایش شدت تمرین می‌شود. بازهم این موضوع ممکن است برای افراد مبتدی که عادت به بلند کردن وزنه ها ندارند، سخت باشد.
گیج کننده : تطبیق پذیری و فهمیدن چگونگی عملکرد سیم کش ها و دستگاه های قرقره ای ممکن است برای افراد مبتدی گیج کننده باشد، بنابراین در هنگام استفاده از این نوع دستگاه ها از یک متخصص کمک بگیرید.
 
۱۲
نظرات
۱۲
۱۲
۱۲
عنوان نظر شما(اجباری)
متن نظر شما(اجباری)